czwartek, 19 lutego 2015

delhi

Teraz już konkrety J))) Właśnie rozpoczynam długo oczekiwaną edycję moich poszczególnych skatalogowanych fascynacji ))) proszę bardzo PIERWSZY Z NICH:

                                             design DELHI

Idziemy w szarości na każdym polu: w modzie burej na ulicach, kolorach ścian działowych, płytach chodnikowych, nawet szare humory najczęściej są naszą domeną. Ale pocieszę Was – to tylko kolor „tonacji przejściowej”, z której już tylko blisko do ferii reszty barw na palecie kolorów. Póki jednak jesteśmy na tym etapie życia, to otaczajmy się chociaż miłymi i ciepłymi strukturami tej barwy; propozycja poniżej J)):

    
                                                           


zdjęcie nr 1     
                                   

                                                               


                                     zdjęcie nr 2  


                              









zdjęcie nr 3








Pięknie wyglądają hand made w połączeniu z intensywną czerwienią, prawda? Jest to świetne podłoże dla wyeksponowania szarości i czerni. Proponuję dorzucić takie intensywne barwy do wnętrza kiedy potrzebujemy dodatkowej dawki energii, bądź nasza aranżacja w pokoju nie uzyskała jeszcze ostatecznego szlifu. Ale uwaga: nie nadużywać czerwieni, max jedna ściana w tej barwie wystarczy w pokoju – bo w nadmiarze odstrasza i pobudza nadwyraz ;-)
Na zdjęciu nr 1 ułożyłam obie poduszki obok siebie, żeby pokazać lustrzane odbicie wzoru warkocza /wrobiony skrajnie z lewej albo prawej strony/.
Zdjęcie nr 2 i 3 to wariacje na temat proponowanej aranżacji.

Wybieram rozmiary poduszek 50/50 cm ponieważ są najlepsze pod względem użytkowym a zakup wypełnienia w takim wypadku nie sprawi nikomu kłopotu.




p.s. nazwy produktów rodziły się na bieżąco, właściwie w trakcie pracy; są zupełnie przypadkowe, ale mam do nich emocjonalny stosunek.



Design-owo WALORY UŻYTKOWE DZIANINY:

Na naszym polskim rynku możemy z Superlany Maxi spotkać raczej stonowane odcienie beżów, brązów, szarości; stosunkowo odległy w ofercie jest jaskrawo żółty i różowy. Także trend i design bezpiecznych tonacji z tej włóczki wybrałam na modele testowe. Poddałam moje poduszki dużym torturom piorąc je w proszku, bez ograniczeń, razem z innymi ciemnymi kolorami w temperaturze 40 stopni.



Po takich kilku zabiegach trzeba pamiętać, że oczka dzianiny się bardzo puszą, aczkolwiek splot się nie rozluźnił czy zaburzył. 

Najlepiej pod kontem zużycia w doświadczeniu wypadł kolor beżowy.





Design-owo UŻYTE MATERIAŁY:

* włóczka Superlana Maxi,
* 25% wełny, 75 % akrylu,                
* druty bambusowe nr 8,
* rozmiary poszewki 50/50 cm,
* przód: szerokość 55 oczek,
* tył 2 części na zakładkę z guziczkiem.




Design-owo MOJE RADY:

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy znaleźć włóczkę na dzianinę o najlepszych walorach użytkowym, musimy szukać takich z odpowiednio dobranymi proporcjami zawartości wełny do akrylu. Wełna zawsze będzie miała znakomitą termikę, natomiast akryl dodaje puszystości i sprężystości dzianinie, dzięki czemu nie zbiega się w praniu, nawet przy dłuższym moczeniu w temperaturze 40 stopni.


                                              

piątek, 13 lutego 2015

design, design, design


Chyba musimy sobie wyjaśnić znaczenie tego słowa, jest tak popularne ostatnio, że możemy je znaleźć na każdej stronie w czasopismach wnętrzarskich.


Na początek trochę definicji; DESIGN to:

- „wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie” /Wikipedia/,

- „jest modny i pociągający. Wypada się nim interesować i znać popularnych twórców. A mimo to jego istota pozostaje niezrozumiana” /Forbes/,

- Design Thinking - odłam designu będący metodą tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników,

i tych przykładów można by mnożyć i mnożyć )))







Nie chcę właściwie tutaj tworzyć swojej subiektywnej definicji od podstaw, bo nie jestem merytorycznie predysponowana do tego, więc z góry przepraszam jeżeli coś wyda się Wam nierzeczowe.


Jednak moim zamysłem jest nakreślenie ogólnego spektrum słowa design, w odniesieniu do naszej pasji rękodzielniczej. Zbudujmy sobie jakieś ramy tego pojęcia i zamknijmy go w przestrzeni; choć to może niewłaściwy nurt, bo przecież chcemy uciec w swej twórczości poza utarte schematy, tworząc własny niepowtarzalny i udomowiony design użytkowy w każdym calu.





podyskutujmy wspólnie ... CZYM DLA WAS JEST DESIGN ???


                                                                                                      

                                                                                                        Margarita

środa, 4 lutego 2015

design odkurzony

          
Zastanawiam się od dawna, dlaczego z pasją poszukuję babcinych koronek, szperając w tym celu w najgłębszych zakamarkach szaf i piwnic mojej rodziny, znajomych; czasami zwyczajnie błagając wszystkich o ujawnienie tego typu znalezisk.

Wielu ludzi pokątnie trudni się takim hobby, nie przyznając się publicznie…a później w zaciszu domowym zachwyca się pięknem swoich zdobyczy, fundując im wymoszczone miejsce w gniazdowych pieleszach. Jak nazwać ten design?
Co ciekawe im bardziej nadwątlone, zakurzone i draśnięte zębem czasu, tym cenniejsze dzieła sztuki użytkowej posiadamy.

Ja rozumiem pałać miłością do antycznych mebli, które nierzadko goszczą kolonie korników; to nawet ekologicznie; no chyba, że brutalnie fundujemy im eksmisję przez irygacje płynem owadobójczym ((( ale koronki, pledy, patchworki, zazdrostki, firanki dziergane na gwoździkowych krosnach, ażurowe poduszki??? Przesadzam?

                Why?

Co tak silnie pcha nas do tęsknoty za rękodziełem naszych Babć i Mam???

Komu bliskie jest uczucie przyspieszonego bicia serca w tematach rękodzieła, kto kocha szydełkować, robić na drutach, szyć i biegać po targach staroci w poszukiwaniu unikatowych dzianin – temu bliski będzie ten blog; tutaj wspólnie wypracujemy nowe spojrzenie na handmade naszych czasów – dodając do niego odrobinę nowoczesności i polotu teraźniejszości – a w finale zafundujemy sobie we wnętrzu „design odkurzony”.


Równie silnie jak z pasją tworzę swoje wydumane tekstylne fascynacje, mam nieodpartą potrzebę dzielenia się z Wami szczegółami wytwórczymi mojego warsztatu.

Będziecie mogli zobaczyć tutaj jak powstają moje kolekcje, które od tego roku postanowiłam skatalogować i przedstawić szerszemu gronu odbiorców.

Zapraszam do spędzenia tych kilku minut w tygodniu ze mną i naszą pasją …


                                                                                                                      Margarita